mini cnc, mini cnc makinesi

Mini CNC Router Nedir? Mini CNC Router ile Neler Yapılabilir?

Mini Cnc , Hobi CNC nedir? Ne işe yarar?

Günümüzde imalat sektörünün önde gelen makinelerinden biri CNC tezgâhlarıdır. CNC tezgâhları, bilgisayar destekli sistemlerdir. Gelişen teknoloji ile birlikte artık her şey bilgisayar üzerinden gerçekleşmektedir. Bu sayede seri üretim imkânı sağlanırken zamandan da tasarruf edilmiş olunur. Birden fazla kişinin yapacağı bir işi, tek bir makinenin rahatlık yapabiliyor olması zamandan ve bütçeden de kar elde edilmesine olanak sağlar. Bilgisayar kontrollü cihazlar sayesinde imalat yönetimleri kolaylıkla gerçekleşebilir. İnsan hatasından kaynaklanan fireler minimuma indirilir bu sayede de işin kalitesi ve verimi artar. Bugün sizlerle CNC router çeşitlerinden biri olan mini CNC router hakkında bilgiler paylaşacağız. Öncesinde CNC router nedir, CNC router ne demek kısaca bir göz atalım.

CNC router nedir, kısaca…

CNC açılımı şu şekildedir; computer numerical control. (kompütir numerikal kontrol okunur) CNC Türkçe anlam olarak şunu ifade eder; bilgisayar yardımı ile sayısal kontrol. CNC işleme merkezi talaşlı üretim sektöründe kullanılan, elektronik olarak programlanması yapılan ve otomatik gelişmiş yapıya sahip tezgâhlara verilen addır. CNC işleme merkezi aynı zamanda makine fonksiyonlarının bir entegrasyonu şeklinde de açıklanabilir. CNC işleme merkezi birden fazla kapasitede işlevini gerçekleştirir. Tek seferde üretim imkânı sağlar ve bu sayede makine değiştirme süresini azaltır. Üretim verimliliğinin artması bakımından en çok işe yarayan iş makinelerinden biri olarak karşımıza çıkar. CNC, yüksek hassasiyet ve yüksek yüzey kalitesi ile geliştirilen, işleme operasyonlarının kusursuz yürütülmesine olanak sağlayan bir imalat tezgâhıdır. CNC sayesinde minimum insan gücü ile maksimum iş verimi sağlanmış olur. Daha önce CNC router çeşitlerinden biri olan ahşap CNC router hakkında kısa bilgiler vermiştik. Ahşap CNC router makinası özellikle CNC ile üretim yapan imalatçılar için oldukça önemli ve olmazsa olmaz iş makinalarından biri olarak imalat sektöründe yerini alır. Ahşap CNC router makineleri, mobilya sektörü için oldukça önemli bir konuma sahiptir. Ahşap CNC router makineleri, CNC sistemi ile işlevini yerine getiren makinalardır. El değmeden, kaliteli, kusursuz ve seri üretim imkânı sağlar. Minimum insan gücü kullanılırken maksimum verim sağlanır. Makine, otomatik olarak bilgisayar desteği ile işlevini yaptığından hata payı da kusursuza yakın olur. Kesimden kaynaklanan bir sorun olma ihtimali de ortadan büyük ölçüde kalkmış olur. Ahşap CNC router ile pek çok işlem yapılabilir. Özellikle oyuncak yapımında, ahşap masa yapımında, ahşap dolap ve motifli kapıların yapımında ahşap CNC router makinalarından destek alınır. Daha önce ahşap CNC router hakkında bir blog yazısı paylaşmış ve tüm detayları orada paylaşmıştık. Ahşap CNC router hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki linke TIKLAYIN.

https://www.akefcnc.com/magaza/

Bugün ise konumuz  CNC router çeşitlerinden biri olan mini CNC router. Şimdi isterseniz detaylara geçelim ve mini CNC router nedir, ne işe yarar yakından bir göz atalım.

Mini CNC router nedir?

CNC router makineleri, başta reklamcılık olmak üzere mobilya ve taş işleme sektörüne kadar uzanan geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Bilgisayar kontrollü işleme merkezidir. Bu tezgâhlarda demir, ahşap, pleksi, alüminyum ya da pirinç gibi malzemeler işlenebilir. Genellikle 3 eksene sahiptirler. CNC router makineleri kendi içinde çeşitlere ayrılır. Bunlardan biri mini CNC router makineleridir. Mini CNC router makineleri profesyonel olmayan ve hobi amaçlı kullanılan iş makinelerindendir. Büyük parçaların işlenmesi ya da seri üretim sağlanması gibi iddialı işlevleri yoktur. Daha çok hobi ile uğraşan kişiler tarafından tercih edilir. Mini CNC router makinaları adından da anlaşılacağı üzere küçüktür. Ebatlarının küçük olması kullanım kolaylığı sağlar. Özellikle hobi amaçlı yapılacak olan ahşap kesme işlemlerinde mini CNC router tercih edilir. Mini CNC router makineleri küçük boyutta olduğundan masanın üzerine konumlanabilir ve burada rahatlıkla kullanılabilir. Kolaylıkla taşınabilir ve işlerin her ortamda çıkarılmasına olanak sağlar. Mini CNC router makineleri bakır, demir, cam, tahta ve plastik gibi malzemeleri kolaylıkla kesebilir.

Mini CNC router çalışma prensibi nedir?

Mini CNC router (rutır okunur) çalışma prensibi çok kolaydır. Aslında prensip olarak CNC router makineleri ile aynıdır. Tamamen yazılım aracılığı ile çalışır. Mini CNC router makinelerinde kullanılan yazılımlar CAT ve CAM adı verilen yazılımlardır. Bu yazılımlar birtakım kodlar aracılığı ile gerekli komutların iletilmesini sağlar. Komutlar iletildikten sonra kesme ya da çizme işlemi kusursuz bir şekilde sağlanmış olur. Özet geçmek gerekirse mini CNC router makineleri ile CNC router makineleri aynı sistem ile çalışır. Aralarında boyut farkı bulunur ki bu fark, farklı kullanım alanlarını doğurur. Mini CNC router makinaları her ne kadar CNC router ile aynı çalışma prensibine sahip olsa da mini CNC router daha çok hobi amaçlı kullanıma uygundur.

Ara başlık: Mini CNC router kullanım alanları nelerdir?

Yukarıda da sözünü ettiğimiz üzere mini CNC router makineleri daha çok hobi amaçlı kullanılır. Ahşap kesme işlemleri için tercih edilen iş makinelerindendir. Mini CNC router makineleri masa üstünde kolaylıkla kullanılabilir. Ebat olarak CNC router makinalarına kıyasla çok daha küçüktür. Mini CNC router makineleri istenilen yere taşınabilir bu sayede kullanım kolaylığı sağlar. Mini CNC router modelleri üstün performansa ve sağlam gövde yapılarına sahiptir. Adı “mini” olsa da işlev bakımından oldukça güçlü bir performans sağlar.  Mini CNC router makinaları her ne kadar hobi amaçlı kullanımları yaygın olsa da pek çok çalışma ortamına ayak uydurabilmesi açısından normal çalışma tezgâhlarında da tercih edilebilir. Mini CNC router makineleri masaüstü kullanıma uygundur ve küçük alanlarda çalışabilir. Mini CNC router ile neler yapılabilir sorusunun yanıtı ile devam edelim. Ebatlama, şekillendirme, işleme, yazı yazma ve benzeri gibi işlevleri yerine getirebilir. MDF, ahşap, sunta, plastik ya da kontrplak gibi malzemeler işlenebilir. Özellikle mobilya sektöründe çok sık kullanılır. Mini CNC router makineleri ile ahşap parçalara desen, motif ya da yazı yazma yapılabilir. Mini CNC router makineleri genellikle kalıp imalatı, reklamcılık, tasarım atölyeleri, taş işleme ve benzeri alanlarda kullanılabilir. Yanı sıra hobi amaçlı olarak da kullanımı yaygındır.

Mini CNC router fiyatları

Son olarak mini CNC router fiyatları hakkında da kısaca bilgiler verelim. CNC router makinelerine göre daha uygun fiyatlı olabilir. Mini CNC router makinesini modeli ve markası, fiyatına doğrudan etki edecektir. Piyasada farklı markalarda mini CNC router  makineleri mevcuttur. Satın alınmak istenilen makinenin hangi sektörde kullanılacağı ve ebatları fiyata doğrudan etki eden unsurlardır. Hobi CNC router olarak da bilinen mini CNC router makineleri genellikle hediyelik eşya üretiminde kullanılır bu nedenle profesyonel CNC tezgâhlarına oranla daha uygun fiyatlıdır. Bu arada bütçeniz doğrultusunda 2.el mini CNC router da satın alabilirsiniz. Piyasada 2.el hobi CNC router ya da masaüstü CNC router bulmak mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir